STOUPA CUP VSETÍN 2019

V sobotu 27. července se na hřišti za průmyslovkou konal 14. ročník hokejbalového turnaje Stoupa Cup. Jeho vítězem se stal TOP tým. Sportovní klání se už po čtvrté neslo také v benefičním duchu. Jeho náplní tedy nebyl jen hokejbal, ale i sbírka, jejíž výtěžek letos zamířil do organizace Roska Vsetín.

Do letošního turnaje se zapojilo stejně jako v uplynulých letech osm týmů, které se na základě losu utkaly ve dvou základních skupinách po čtyřech družstvech. O medailové posty se pak střetly v semifinále a následně ve finále vždy dva nejlepší týmy ze skupin.  

Na hřišti změřil síly obhájce loňského vítězství TOP tým, dále pak Machač, KP tým, ESO team, Thunder team, Bushman, Borax a HBC Polsko.
Ze vzájemných soubojů vykrystalizovali semifinalisté. V prvním utkání hrál TOP tým s HBC Polsko a z postupu do finále se radoval TOP tým po vítězství 2:0. Druhé semifinále svedlo dohromady Thunder team a KP tým. V tomto utkání zvítězil první jmenovaný 3:1.

V následujícím zápase o třetí místo vyhrál KP tým na samostatné nájezdy 1:0 a mohl se tak radovat z bronzové příčky. Pak už přišel na řadu vrchol turnaje, kterým bylo finále mezi TOP týmem a Thunder teamem. Také toto utkání dospělo až k samostatným nájezdům, v nichž byli šťastnější hráči TOP týmu vedení kapitánem Michalem Trčkou a zvítězili tak 3:2. Podařilo se jim tak obhájit loňské prvenství.

Pořadatelé předali také individuální ceny 

Nejlepší střelec  - Vladimir Luka - TOP tým

Nejlepší brankář - Petr Mikl - TOP tým

Cena Libora Topolánka za kanadské bodování  - Josef Škabraha - Thunder team

Nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen Miroslav Vorek - KP tým

V dresech jednotlivých týmů se stejně jako v uplynulých letech objevila řada známých jmen z hokejbalu i hokeje. Například hokejbaloví extraligoví hráči Tomáš Wróbel, Tomáš Fejfar, Petr Mikl, Michal Dědič a Honza Střecha, z hokejistů pak Petr Vampola, Erik Hrňa, Vladimír Luka a také vsetínští Ondra Slováček či Adam Hořanský. Tradičním účastníkem a patronem turnaje byl Ondřej Němec, který však do samotných bojů nezasáhl.

Záštitu drží starosta města Vsetín

Ceny nejlepším týmům a oceněným hráčům předal starosta Vsetína Jiří Růžička, který již druhým rokem drží nad turnajem záštitu.

Benefice Zůstaň ve hře

Na závěr předali pořadatelé také symbolický šek předsedkyni sdružení Roska Vsetín Dagmar Slováková. Roska díky turnaji a veřejné sbírce v rámci benefice "Zůstaň ve hře" získá 463 522 korun. 

"Všem lidem, kteří se jakýmkoli způsobem do této benefice zapojili, patří velké díky. Nás, jako pořadatele těší, že i v našem malém městě se dají udělat tak velké věci, a že mnoha lidem není lhostejný osud lidí, kteří neměli tolik štěstí jako my a musí se potýkat s roztroušenou sklerózou," uvedl za pořadatele Zdeněk Čablík. 

Předsedkyně Rosky Vsetín Dagmar Slováková byla z prostředků, které její organizace získá, nadšena. "Jménem sdružení Roska Vsetín ze srdce děkujeme všem dárcům a celému teamu Stoupa Cup Vsetín za překvapivě vysokou vybranou částku pro pacienty postižené roztroušenou sklerózou. Máte srdíčko na svém místě, moc a moc všem děkujeme," uvedla Dagmar Slováková.

Jméno Stoupa Cupu je díky svým benefičním aktivitám známo po celé republice i za jejími hranicemi. Svědčí o tom, i to, že do aukce sportovních relikvií věnovali své dresy či další pomůcky takové hvězdy jako Barbora Špotáková, Alexandr Ovečkin, Kateřina Siniaková, Tomáš Berdych, Dmitrij Jaškin, Jakub Voráček, Tomáš Sivok, Tomáš Hušbauer, Robert Reichl či Milan Škoda.

Za čtyři roky se Stoupa Cupu zamířilo na dobročinné účely celkem 1,7 milionu korun.

Na letošním Stoupa Cupu se poprvé na veřejné akci objevily i vratné kelímky pro opakované použití, které pořadatelům zapůjčila Vsetínská sportovní s.r.o. Zajímavostí je, že grafické návrhy oveček, které na kelímcích jsou, vytvořil jeden ze členů pořadatelského týmu Stoupa Cupu Tomáš Blažek.

Jiří Žůrek
Vsetínské noviny

Video z dílny deníku Jalovec